Banki w Polsce

Kredyty i pożyczki towarzyszą nam przez cały czas, aczkolwiek na wszelakie wybiegi chcemy się bronić przed zasadzką kredytów bankowych i czasami wolimy pożyczyć pieniądze u znajomych czy rodziny niż w instytucjach bankowych.

Wiele osób obawia się wielkiego oprocentowania kredytów i co za tym idzie, sporych odsetek. Poza tym kiedy niekiedy jest tak, że banki w Polsce i ich konsultanci nęcą w reklamach małym oprocentowaniem, lecz kiedy przychodzi do zatwierdzenia umowy to pojawiają się koszty manipulacyjne, które powodują, że oprocentowanie już wcale takie korzystne nie jest. Ale może się zdarzyć, że naprawdę wydatki oprocentowania nie będą wcale takie wysokie. Często się zdarza, że banki stosują niższą prowizję w stosunku do sprawdzonych, stałych klientów, których znają. Ponadto jeżeli mamy w danym banku konto oszczędnościowe czy linię debetową, to również możemy liczyć na nieznacznie korzystniejsze warunki. A więc dobrze jest wziąć kredyt w banku, w którym mamy założone konto lub z którym mieliśmy już uprzednio do czynienia.

Wskazane jest także mieć pojęcie, że w przypadku zaciągania kredytu bankowego, dobrze jest mieć wyższe oprocentowanie nominalne i niską prowizję niż niskie oprocentowanie i wysoką prowizję. Zdołamy też zmniejszyć koszt całkowity kredytu, jeżeli zrezygnujemy z ubezpieczenia. Nie jest ono obligatoryjne, aczkolwiek doradcy bankowi nieczęsto o tym oznajmiają kredytobiorców lub insynuują, że trzeba wykupić ubezpieczenie bądź że jest ono w pakiecie. Co więcej jak już zaciągamy kredyt, to lepiej wybrać ten z ratami malejącymi niż stałymi, ponieważ raty z czasem maleją i łączny koszt pożyczki jest mniejszy.

Dodaj komentarz